Galata Gezilecek Yerler

İstanbul’un tarihi Beyoğlu semti Tünel ile Karaköy arasında, Galata’da yer almaktadır. Galata Kulesi, tarihi şehir ve anıtların en önemli yapılarından biridir. Geçmişi ve bugünü bütünleştiren vizyonu, İstanbul’un farklı kültürüyle doludur.

İstiklal Caddesi’nin sonunda Galatasaray’a vardıktan sonra; tünelden geçtikten sonra Galata bölgesine giriyorsunuz. Galata’nın yeni açılan mekanı gençlerin, aydınların ve turistlerin gözdesi oldu. Sokakta yürümek çok keyifli.

Galata, Osmanlı İmparatorluğu döneminde çoğu Hıristiyan ailenin yaşadığı bir yerleşim alanıdır. Cenevizliler tarafından 1273-1453 yılları arasında bir ticaret kolonisi olarak kullanılmış ve etrafı surlarla çevrilmiştir. İsmin kökeni hakkında insanlar farklı varsayımlara sahip olsalar da en yaygın görüş, bölgeye yerleşen Galatlar’ın bölgeye isim verdikleridir.

Karaköy AVM ‘de bir çok noktada gezmek isterseniz de size bir çok farklı olanak sunacaktır, avm gezisi dışında gezebileceğiniz ünlü yerleri de sizin için derledik;

Galata Kulesi

 

Galata Gezilecek Yerler

Galata Kulesi

 

Eski Galata Kulesi, 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasis tarafından yaptırılmış ve bir fener kulesidir. Kule Kule, Dördüncü Haçlı Seferi sırasında İstanbul’u işgal eden ve şehri yağmalayan Latinler tarafından yıkılılan kule 1348’de Cenevizliler tarafından Galata surlarına eklendi.

Dokuz katlı Galata Kulesi 66.9 metre yüksekliğinde ve duvarları 3.75 metre kalınlığındadır. Çeşitli kaynaklar, kulenin bir diğer isminin de Mesih Kulesi olduğuna işaret ediyor. Hezarfen Ahmet Çelebi (Hezarfen Ahmet Çelebi) Galata’dan Üsküdar’a 6 km uçarak ilk kıtalar arası uçuşu gerçekleştiren kişi unvanını aldı.

Galata Kulesi ziyaret saatleri 09.00-19.00 arasındadır. Kule haftanın 7 günü ziyarete açıktır.

Galip Dede Caddesi

Galata Gezilecek Yerler

Galip Dede Caddesi

Galip Dede Caddesi, Galata’nın hareketli ana caddesi olup Tünel Meydanı’nda başlar, İstiklal Caddesi’nde biter ve Galata Mevlevihanesi’nin önünden geçer. Daha sonra Galata Kulesi’nin yanında Karaköy’e kadar uzanır ve Yüksek Kaldırım Caddesi’nde son bulur. Galip Dede Caddesi adını tasavvuf edebiyatının zirvesi olan Şeyh Galip’ten almıştır.

Bu dik ve dar sokakta birbirinden güzel tarihi binalar, irili ufaklı esnaf dükkanları ve nefis kafeleri görebilirsiniz. Solda ve sağda yer alan müzik dükkanları, stüdyolar ve enstrüman yapım stüdyolarının sayısı azalsa da Galip Dede’nin renklerini ve seslerini güzelleştiriyorlar.

Galata Mevlevihanesi

Galata Gezilecek Tarihi Yerler

Galata Mevlevihanesi

Galata Mevlevi’nin eski konutu, Mevlana Celaleddin Rumi’nin yarattığı Mevlevi Madalyası’nın temsilcisidir. Galata Mawlawihane, İstanbul’daki ilk derviş oteli olarak bilinir.1491 yılında Afyon Mevlevihanesi Şeyh Divane Mehmed (Çelebi) Dede tarafından Galata’da kurulmuştur. Kulekapı Mevlevihanesi olarak da bilinmekte.

Galata Mevlevihanesi Müzesi adıyla ziyarete açık. Müze, mistik lambaları, derviş odaları ve odalardan oluşmaktadır. Sema Gösterileri de yapılmaktadır.

Terziler (Tofre Begadim) Sinagogu

Galata Tarihi Yerler

Terziler (Tofre Begadim) Sinagogu

İstanbul’un en eski sinagoglarından biri olan Tofre Begadim Sinagogu, 1894 yılında Felek Sokak’ta Bankalar Caddesi’nde Terziler Loncası tarafından yaptırılmıştır. Sinagog 1960’larda yeniden açılmasına rağmen, şimdi bir kültür merkezi olarak kullanılıyor.

Kamondo Merdivenleri

Galata Tarihi Yerler

Kamondo Merdivenleri

1850’lerde inşa edilmiştir. Galata’da Bankalar Caddesi ile Banker Sokağı’ni birbirine bağlayan Art Nouveau merdiveni, bölgeyi keşfedip fotoğraf çekebileceğiniz birçok yerden biridir. Kamondo ailesinin en önemli bankacılarından Abraham Salomon Kamondo, Galata’yı bugün daha erişilebilir kılan bir merdiven inşa etti.

Galata Köprüsü

Tarihi Galata Köprüsü

Galata Köprüsü

Galata Köprüsü Haliç’te bulunur. 1994 yılından beri Galata Köprüsü’nün beşinci köprüsü tarih boyunca aynı anda dört kez inşa edilip yıkılmıştır. Deniz araçlarının Haliç’e girmesi için 490 metre uzunluğundaki köprünün (Karaköy ile Eminönü’nü bağlayan) 80 metrelik bölümü açılabilir.
Bir çok Kruvaziyer geminin de bu noktadan geçicek olması ve Galataport’a uğraması bu noktanın değerini daha da arttıracaktır.
Galata,  Beyoğlu ilçesi sınırlarında, İstanbul’un birçok noktasından kolaylıkla ulaşabilen semt merkezi bir noktada konumlanıyor. Beyoğlu yol durumuna bakarak kullanacağınız taşıtı ona göre seçmelisiniz.

Bir çok kişinin ofis ihtiyaçlarını da günümüzde karaköyden karşılaması da ilerleyen yıllarda da bu noktanın daha da işlek bir nokta haline geleceğini bize gösteriyor. Galataport Karaköy kiralık ofis açısından da insanlara bir çok ayrıcalık sunmaktadır.

İstanbul’un en gözde semtlerinden biri olan Galata gezilecek yerleri sizin için derledik.Sizinde görüş ve önerileriniz var ise yorumlar kısmından sitemizde ki diğer ziyaretçiler ile paylaşabilirsiniz :)G

Sen de beğenebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir