Galataport Projesi, Galataport Projesi Nedir

Galataport Projesi, Karaköy İskelesi ile Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı yerleşkesine ait yapı arasında sahil şeridinde çeşitli aktivite alanlarını içeren bir liman ve kentsel dönüşüm projesidir.

 

Yaklaşık 200 yıldır kapalı olan Karaköy sahil şeridinde inşa edilen Galataport’ta bir kültür ve sanat merkezi, kafeler, otel, restoranlar ve daha pek çok alan yer alacak. Galataport projesinin çalışmaları devam ediyor Proje turizmden kültür ve sanata, yemekten alışverişe hayatın her alanını kapsayacak. Projenin yılda 1,5 milyon kruvaziyer yolcusu alması bekleniyor. Galataport nedir diye soruyorsanız cevabını bu yazıda ayrıntılarıyla bulabilirsiniz.

Galataport projesinde Karaköy İskelesi’nden Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı yerleşkesine uzanan 1,2 km’lik sahil şeridinde çalışmalar 2016 yılı sonunda başladı.  Doğuş Grubu ve Bilgili Holding tarafından üstlenilen ve 1,7 milyar ABD doları yatırımla Galataport İstanbul projesi, Ofisleri ve iki önemli sanat müzesi ile dünyanın en önemli destinasyon projelerinden biridir.

Bu proje ile sadece Karaköy sahil kruvaziyer yolcularının ziyaret edebileceği değil de aynı zamanda  halka açık olacak. Projenin tamamlanmasının ardından 6000’den fazla yolcu taşıyan dev kruvaziyer gemileri İstanbul Limanı’na yanaşabilecek. Projenin bitmesine aylar kala İstanbul Galataport İstanbul’un yeni sosyalleşme ve turizm noktası olacak gbi görünüyor.

Geri dönüştürülebilir malzeme kullanan ofislerde deniz suyu ile özel klima sistemleri de kullanılacaktır. Proje kapsamında, İstanbul’un en önemli meydanlarından birine dönüştürülen çevre güzelleştirilerek tarihi Tophane Meydanı yenilendi. İstanbul’daki Galata mekanı için Türkiye’nin en önemli kültür ve sanat kurumlarından biri olan İstanbul, İstanbul Modern Müzesi ve İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi, Resim ve Heykel Müzesi’nin ortasında yer alıyor ve İstanbul ilk müze meydanı olacak.

Bu meydanda Galataport tarafından çok özel bir teknikle restore edilen tarihi Tophane saat kulesi var. Kültür ve sanat, tasarım ve moda gibi birçok alanı kapsayan bu etkinlik yıl boyunca aktif kalacak ve İstanbulluların ve turistlerin ilgi odağı haline gelecektir. İstanbul Modern Sanat Müzesi‘nin de proje alanında yer alacağı duyurulunca heyecanlı bekleyiş başladı.

Projenin tamamlanmasının ardından her yıl 1,5 milyon kruvaziyer yolcunun (mürettebat dahil) İstanbul’u ziyaret etmesi bekleniyor. İstanbul’daki Galataport, 7 milyonu yabancı olmak üzere her yıl 25 milyon turist alacak.

Galata ve Karaköy sınırları içinde yer alan Galataport Projesi İstanbul’un birçok noktasından kolaylıkla ulaşabilen semt merkezi bir noktada konumlanıyor.

Galataport’a Nasıl Gidilir?

Keyifili bir Galata-Karaköy gezisi için Beyoğlu yol durumuna bakmanızı tavsiye ederim.

-Metro, Marmaray, Tramvay  toplu taşıma araçlarına ve otobüs duraklarından ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karaköy ve Kabataş terminallerine yakın olduğu için deniz yolu ilede ulaşabilirsiniz. Gemiler veya deniz taksisi ulaşım imkanları için planlanan boşaltma noktasını sağlayarak İstanbul’un en erişilebilir destinasyonlarından biri haline gelecektir.

 

Sen de beğenebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir