Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir ?

Trafikte almanız gereken bazı küçük Defansif Sürüş önlemler ile hayatınızı kurtarabilirsiniz. Defansif Sürücüler bu konuda çok dikkat etmeleri ve en güvenilir bir şekilde araçlarını kullanmaları gerekmektedir. Gelin defansif sürücünün alışkanlıkları nedir sorusunun cevaplarına geçelim;

1) Emniyet kemerleri takılı olmalıdır

Sürüşe başlamadan bazı önlemler almaları gerekmektedir, ilk olarak kendisinin emniyet kemerlerinin takılı olduğundan emin olmalıdırlar ve diğer yolcularında da takılı olduğunu kontrol ederler. Araçtaki başlıca emniyet durumu emniyet kemerinin takılı olmasıdır.

2) Sürüş yol durumunu değerlendirmek gerekmektedir

Uyku durumu nasıl olması gerektiğini kontrol eder, uykulu mu olduğunu yorgun mu olduğunu yada sürüş sırasında zorluk yaşayabilir mi gibi durumları  değerlendirmesi gerekmektedir. Hava şartlarını değerlendirmesi gereklidir, hava durumunda koşullarında yağmur ya da kar beklenip beklenmediğini ve sürüşe engel olabilecek herhangi bir durum olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. Otomobili değerlendirmesi gereklidir, lastik basınçları olması gerektiği gibi mi kontrol eder. Lastiğin havası sürüşe uygun mu buna benzer durumları değerlendirmesi gerekmektedir.

3) Sürüşü etkileyen hiçbir madde asla kullanmaz

Alkol, uyuşturucu ya da sürüşü olumsuz yönde etkileyen bir madde kullandıktan sonra yola çıkmaz. Diğer sürücüleri ve kendi hayatını asla riske atmaz.

4) Oluşabilecek tehlikeleri önceden tahmin eder

Diğer sürücülerin sebep olabileceği manevraları oluşabilecek tehlikeleri önce tahmin eder ve gereken önlemi alır.

5) Sürüş anında dikkati dağılmasına engel olur

Defansif sürücü yoldayken cep telefonuyla oynamaz, yanındakiler ile sohbet ederek dikkatini dağılmasına izin vermez. Aracın yan aynalarını araç kullanım esnasında ayarlamasında değişiklik yapmaz.

6) Trafikte sakin kalır

Sürüş sırasında her zaman sakinliğini koruması gerektiğini bilir. Oluşabilecek olumsuz bir durumda sakinliğini koruması gerektiğini bilir.

7) Yorgun olarak araç asla kullanmaz

Günümüzdeki en başlıca problemlerin başında yorgun araç sürmek gelmektedir. Yorulursa ya da gözü kapanacak gibi olursa yada uykusu gelirse aracı kenara çekerek yaklaşık olarak 20 dakika dinlenir ya da uyuyarak dinlenir.

8) Gerekli takip mesafesini koruması gerektiğini bilir

Önündeki araca yakın takip mesafesinde durursanız meydana gelebilecek bir tehlikede hızlı bir şekilde çözüm bulmanız zorlu olabilir. Bundan dolayı takip mesafesinin korunması çok önemli bir konudur.

9) Kaza önleme sistemini kullanmak her zaman gerekmektedir

Kaza önleme sisteminin faydalarından en büyüğü oluşabilecek tehlikeler algılaması ve sonrasında sürücünün önlemini almasıdır. Sürücü hızlı bir şekilde karar verir ve uygular.

10) Diğer sürücülere değer verir

İletişimcidir, gerekli zamanda sinyal vererek diğer araç sürücülerine ne yapacağının bilgisini verir. Saygılıdır yol vermekten asla çekinmez ve sabırlıdır. Diğer sürücüler ile her zaman iyi iletişim içindedir.

Güvenli sürüş tekniklerinin nasıl hayat kurtaracağı aşağıda bulunan videoda mevcut!

Defansif sürüşe her zaman inanın, defansif sürüş bir gün hayatınızı kurtaracaktır.
Defansif sürüş ile ilgili daha fazla bilgi için videomuzu izleyebilirsiniz. Videoyu sonuna kadar izlemenizi sizin için önermekteyiz. Aşağıdaki videonun son bölümünde trafikte yapılan iletişimin ne kadar önemli olduğu ile ilgili daha fazla ayrıntı mevcut.

Kanalımıza abone olup videoyu beğenerek bize destek olabilirsiniz. Bir sonraki videomuzdan bilgi sahibi için kanalın bildirimlerini açarak videodan ilk siz haberdar olabilirsiniz.
Unutmayalım “Trafik Hayattır

Sen de beğenebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir