Kaz Dağları Gezi Rehberi

Kaz Dağları, Balıkesir ve Çanakkale’nin iki kenti arasında paylaşılamayacak kadar yeşil doğal manzarası, yüksek oksijen içeriği ve büyüleyici geçmişiyle doğal bir kültür mirası haline gelmiştir. Bu muhteşem dağlar bir zamanlar hatta Afrodit’in yaşadığı yerdi ve şimdi şehir hayatından kaçmak, kaostan kaçmak ve doğal güzelliği aramak isteyen tatilcileri ağırlıyor.

Yaz aylarında Türkiye ve dünyanın dört bir yanından gelen turistler şüphesiz güzel manzaralara sahip, Kaz Dağları’na akın ediyor; ancak ilkbahar ve kışın gizli bir türbe haline geliyor. Kaz Dağı denince akla Kaz Dağı Milli Parkı gelse de, milli parkın sınırından çok daha fazlasıdır. Kaz Dağı eteğindeki köyler, çadırlar ve kamp alanları, arkeolojik yapılar ve Ege Denizi’nin leziz yöresel lezzetleri ilginizi bekliyor.

 

Özellikle Ege Denizi, Marmara veya Akdeniz bölgelerinden birinde yaşıyorsanız, lütfen neredeyse bir adım ötede olan bu doğal olarak zengin bölgeyi ziyaret etmeyi geciktirmeyin. Kaz Dağı’nda temiz hava solumak, kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Sadece dilde değil, bilimde de dağların oksijen içeriği İsviçre Alpleri ile rekabet ediyor.

Türkiye’nin bu topraklarında en bereketli zeytin ağaçlarının bulunduğu bereketli topraklardan uzak duracaksınız çünkü bunlardan hiçbirini alamayacaksınız ve sondan bir önceki sefer Kaz Dağı’na gelip gelmeyeceğinize şüphe yok. Bu dağla ilgili efsaneyi (geçmişte Kaz Dağı olarak da bilinir) dinlemek, kemiklerin doğal nefesini hissetmek ve lezzetli zeytinyağlı yemeklerle dolu olmanızı sağlamak için Kaz Dağlarını ziyaret etmek en az 3 gün sürmektedir.

Kaz Dağları Yapılacak Aktiviteler

Kaz Dağı Milli Parkı’nı bir rehber eşliğinde ziyaret etmeli ve çevredeki iklimi veya bitki örtüsünü en doğru şekilde öğrenmelisiniz. Özellikle ziyaretiniz Ağustos ortasına denk geliyorsa, Sarıkız Tepesi’nde Türkmenlerin düzenlediği Sarıkız Türkmen Festivali’ni kaçırmayın. Kaz Dağı Ekolojik Festivali de Ağustos ayında düzenleniyor. Ayrıca Darıdere Tabiat Parkı yakınında kamp yapabilir ve doğa ile bağın tadını çıkarabilirsiniz.

Darıdere Doğal Kampı’nda 25-30 kişilik zayıflama ve sağlık kampı da düzenleniyor. Sağlıklı yaşama tutkulu insanlardan biriyseniz, Katz Dağları yeni hayatınızda önemli bir ilk adım olabilir. Süven Şelalesi ve Hasanboğdür Sahili’nde zengin yemek seçeneklerini tadabilir, köylülerden eve götürmek için lezzetli yöresel yemekler satın alabilirsiniz.

Adatepe köyünde bulunan Zeus Altarı’na Kaz Dağları’nda güneşlenme şansı vermeyi unutmayın. Burada sevdiklerinizle fotoğraf çekmelisiniz. Adatepe Zeytinyağı Müzesi’nden değerli zeytinyağı ve sabun hediyelik eşyalar satın alın. Köyde tezgâhların üzerinde teyzenin eliyle yaptığı örme ürünleri de düşünebilirsiniz.

Unutmayın Assos ve Cunda gibi diğer popüler tatil köyleri Kaz Dağları’na sadece 1,5 saat uzaklıkta. Tatilinizi farklı rotalar ekleyerek zenginleştirin. Çiçek toplamayın, ateş yakmayın, mangal yapma fikrine kapılma.

Ayrıca dağların doğal örtüsünü korumak ve çevreye verilen zararı önlemek için gönüllü olarak çöp toplayabilirsiniz. Sakin kalmayı sevenlerden iseniz, gece Katz Dağları’ndaki kamp alanınızdan çıkmadan meditasyon yapabilir, kitap okuyabilir ve yıldızları izleyebilirsiniz.

Kazdağlarına Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan 507 km uzaklıkta yer alan Kaz Dağları’na, feribot ile iki saat süren deniz yolculuğun sonunda karayoluna bağlanarak 1 saate ulaşabilirsiniz.

Sizin de Kazdağları ile ilgili paylaşmak istediğiniz görüşleriniz varsa lütfen yorum kısmından tüm ziyaretçilerimizle paylaşınız. 🙂

Sen de beğenebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir