Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri

Kışın en güzel yanı şüphesiz ki kar. Özellikle kar sporlarını ve biraz adrenalin seviyorsanız, kış için aktiviteniz belli diyebiliriz. Bu yazımıda sizin için Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerini listeledik. İçinde bulunduğumuz durum nedeniyle şu an tercih etmeseniz bile yapılacaklar listenize ekleyebilirsiniz.

Kayak oldukça pahalı bir aktivite gibi görünüyor. Bazıları makul fiyatlı ve kayak merkezleri nadiren biliniyor. Tabii kayak merkezleri arasında ilk akla gelen yer Uludağ, çok pahalı. Ama “Türkiye’nin en iyi kayak merkezi neresi?” Diye soracak olursanız, şahsen Uludağ’ı tavsiye etmiyoruz. Türkiye’de aslında her bölgenin farklı kayak merkezleri var. Örneğin Ege Denizi’nde Isparta’da Davraz kayak merkezi, Marmara’da Kocaeli’nde Kartepe kayak merkezi ve doğuda Kars Sarıkamış kayak merkezi favorimizdir.

Erzurum-Palandöken

Kayak yapılacak yerler

Palandöken Kayak Merkezi, şehir merkezine 10 dakika uzaklıkta ve 6 aydır karla kaplı. Bu dağın yüksekliği 3.185 metre, 8 mekanik tesis, saatte 4.500 işleme kapasitesi ve toplam 22 pisti bulunuyor.

Uzunluğu 12 km’dir. Şehir merkezinde bir gün geçirebilir veya Palanderken’de bir otelde kalabilirsiniz. Ayrıca kebap yemeden dönmemenizi öneririm. Palandöken ekonomik otellerini mutlaka var olacaktır,  kontrol edin.

Kayseri- Erciyes

Türkiye en uygun kayak merkezleri

3 bin 916 metre yüksekliği ile Orta Anadolu’nun en yükseği. Dağın kuzey yamacında yer alan Tekir yaylası, Erciyes Kayak Merkezi‘nin bulunduğu yer. Kayseri’den 20-25 km uzaklıkta. Sönmüş bir volkanik dağ olan Erciyes, Mart ayı sonuna kadar hizmet veriyor.

Kayseri Havaalanından rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bölgede oteller ya da pansiyonlar hizmet veriyor ve 60 kilometre ötede Kapadokya’yı kesinlikle göreceğim. Kapadokya kışın bir başka güzelliğidir. Kapadokya en iyi otelleri yazımızı da okuyabilirsiniz. Kayseri’de uygun fiyatlı kayak otelleri bulabilirsiniz.

Isparta-Davraz

Kayak yapılacak yerler

Davraz, göl bölgesinde Isparta merkeze 26 kilometre uzaklıkta. Tesis saatte 4.000 kişiyi ağırlayabilmekte ve 2.100 metre yüksekliğe kadar çıkabilmektedir.Parkurun toplam uzunluğu 5 kilometredir, bu da birçok kayak merkezine göre daha uygun bir rota. Özellikle Ege bölgesine yakınsanız kayak yapmıyorsanız bile bir göz atmanızı öneririm.

Çankırı-Ilgaz

Kayak merkezleri

Kastamonu ile Çankırı arasındaki Ilgaz kayak tesisi Aralık’tan Nisan’a kadar açıktır. Kayak merkezi, Ilgaz Milli Parkı’nda, deniz seviyesinden 2850 metre yükseklikte, köknar ve çam ağaçları arasında yer almaktadır. Kayak merkezinin ortalama uzunluğu 2.000 metredir. Geceleri de kayak yapabilirsiniz. Çok uygun fiyatlara güzel bir kayak tatili yapabilirsiniz.

Bolu-Kartalkaya

Kartalkaya kayak merkezleri

İstanbul’a 275 kilometre, Ankara’ya 220 kilometre, Bolu’ya ise 40 kilometre uzaklıkta bulunan Kartalkaya, Köroğlu Milli Parkı’nın merkezinde, deniz seviyesinden 2375 metre yükseklikte kayak merkezi. Bu sessiz bir rota ve Uludağ’a alternatif olarak düşünülebilir.

En iyi zaman Aralık ortasından Mart ortasına kadardır. 1.250 yatak verebilen bir otel hizmet veriyor. Tesis kullanımınıza hazırdır ve saatte yaklaşık 5000 kişiyi ağırlayabilir. En uzun parkur 4.000 metredir.

 

Sen de beğenebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir